Bugün - 30 Mayıs 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.eleskirtnet.com Logo
Ağrı 26°°C
Haber Detayları

Eleşkirt Tarihi Bilgileri

Eleşkirt Tarihi Bilgileri

ELEŞKİRT REHBERİ Haberi - 19 Mart 2013 Salı - 23:45
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Eleşkirt Tarihi Bilgileri

 

 


ilçe tarihi eski bir geçmişe sahiptir. Adını bu yöreye verilen Valeşkerd (Aleşkerd / Eleşkirt) sözündün almıştır. Asıl adı Zedikan dır. Eleşkirt, Ağrı il merkezinin batısında kalan bölgenin ve buradaki ovanın adıdır. Bu bölge adı, sonradan ilçeye verilmiştir.
Eleşkirt in tarihi Urartulara kadar uzar. Zira Pirabat ve Toprakkale, Urartulardan kalma önemli bir yerleşim merkezleridir. Urartular zayıflanınca burası Medler tarafından iran topraklarına katıldı.
Eleşkirt, Murat vadisinin Erzurum a geçit veren batı ucunda olduğu için, iran ve Kafkaslar ile Anadolu arasında bir köprü niteliği taşıdı. Bu sebeple tarih boyunca orduların geçtiği, bazen de savaştığı bir alan oldu. Toprakkale ve verimli Eleşkirt ovası; Arsaklılar, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Bagratlılar, Bizanslılar, Selçuklular, Moğollar, ilahlılar, Celayırlılar, Karakoyunlular ve Akkoyunlular egemenliğinde kaldı. 1064 te çağrı Bey in oğlu Yakuti bey tarafından fethedildiği halde, zaman zaman iranlıların işgaline uğradı. Timurlulardan şah Ruh ile Karakoyunlu hükümdarı Kara Yusuf ve oğulları arasında mücadelelere sahne oldu. Yavuz Sultan Selim döneminde Safeviler den alınıp Osmanlı topraklarına katıldı (1514).
ilçe Osmanlı idaresi altında bulunduğu süre içinde önceleri Van, sonra da Erzurum eyaletine bağlanan Beyazıt Sancağının ocağı olarak yönetildi. Beyazıt Sancağının Erzurum a bağlandığı sırada 5 bucak, 115 köyden meydana gelen bir kaza haline getirildi. 1828, 1856 ve 1877 1878 Osmanlı Rus savaşlarında bir süre Rusların eline geçti. Eleşkirt 1877-1878 harbinde savaş alanı oldu. Tatlıoğlu Mehmet Paşa nın savunduğu bölge, Paşa nın şahadeti üzerine Rus ordularının kontrolüne girdi (7.6.1878). Savaşta yenik sayıldığımız için Ağrı topraklarının büyük bir kısmı ile birlikte Eleşkirt de, 1878 Yeşilköy Antlaşması ile Ruslara bırakıldı. Daha sonra Berlin Kongresinde bu karar düzeltilerek, ilçe Osmanlı Devleti ne geri verildi. 16 ocak 1914 de tekrar Ruslarca işgal edildiyse de 16 Nisan 1918 de geri alındı.
Toprakkale 1687 yılında ilçe olmuştur. 1925 te ilçe merkezi Zedikan a taşında ve adı Eleşkirt oldu. Cumhuriyet in ilk yıllarında Beyazıt a bağlıyken, sancakların kaldırılması ve 1927 yılında Ağrı nın vilayet merkezi olmasıyla buraya bağlandı.
ilçe nin ayakta kalabilen en önemli tarih yapısı, Mirza bin Abdi tarafından 1687 tarihinde yaptırılan Toprakkale köyündeki Toprakkale Camii dir. Camii korunma altına alınmış ve 1967 yılında onarım görmüştür. Aynı köyde bir de kale vardır ki, Urartulardan günümüze kadar birçok uygarlıklardan izler taşımaktadır.
İLK ÇAĞDA ELEŞKİRT
Trabzon-Ağrı transit karayolları üzerinde yer alan Eleşkirt İlçesi köklü bir tarihe sahiptir.Eleşkirt ilçesi varlığını en eski Devirlerden beri sürdürmeye devam etmiştir.
Bir çok kültür ve medeniyet eserlerini taşıyan bölgenin tarihi oldukça eskidir. İ.Ö 2000'li yıllardan önce kuzeyde küçük Asya'ya gelen Akad'larla Amurru'lar Bilindiği kadarıyla bölgenin ilk sakinleridir.Bunlar daha sonraları Luvi'ler ve Hitit'ler takip etmişlerdir.Bölgeye daha sonraları Gutiler,Ur devleti.Amurru'lar sahip olmuşlardır.Sonraki yıllarda bölge Hitit'lerle Hurri'ler arasında egemenlik Savaşlarına sahne olmuştur. İ.Ö 1115 yıllarında Karadeniz tarafında gelip Mezopotamya'yı işkal etmek isteyen Muşki'ler bölgeye egemen olmuşlarsa da egemenlikleri Sami Aramilerinin bölgeyi istila etmesiyle son bulmuştur. M.Ö.900-600 yılları arasında Urartu'ların hakimiyet alanında kalan Eleşkirt Eski Urartu krallığının sayılı kalelerinden biridir.Eleşkirt daha sonra Asur'lular hakimiyeti altına girmiş ve Med'lerle Asur'lular hakimiyeti arasındaki hakimiyet mücadelelerine sahne olmuştur.O tarihten sonra güney Kafkasya'dan Anadolu'ya girmek isteyen Bütün ordular için geçiş yeri olan zaman içerisinde o devrin süper güçleri Persler ve Roma (Bizans) imparatorluğu arasında el değiştirmiştir.İ.Ö.334 tarihinde büyük İskender'in Çanakkale boğazını geçip Hindistan'a kadar uzanan fetih hareketleri sonucunda Eleşkirt de alınmış ve Roma hakimiyeti alanında Helenistik kültüre dahil olarak bazen Romalıların bazen de bölgedeki Ermeni krallıkların hakimiyetinde kalmıştır.    NOT: BİLGİLER EKLENMEYE DEVAM EDECEKTİR..

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:eleşkirttarihibilgileri,
Kaynak / Editör:

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

eleşkirtli()
mükemel emeğinize sağlık eleşkirtnet fanatiği oldum..
Gönderilen Tarih - 15 Mart 2014 Cumartesi (17:06)  

Diğer ELEŞKİRT REHBERİ Haberleri
Eleşkirt Coğrafi Bilgileri
Eleşkirt Sağlık ve hastanesi
Eleşkirt idari yapısı

Eleşkirt idari yapısı
Eleşkirt Ulaşım ve Altyapısı
Eleşkirt Ekonomi Bilgileri
Eleşkirt Turizm Bilgileri
Diğer Başlıklar

Eleşkirt'te Açık Alanlarda Cuma Namazı Kılındı
Eleşkirt Belediyesi Namaz Alanlarını Temizliyor
ELEŞKİRT’TE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER BELİRLENDİ
Türkiye'ye Göktaşı mı düştü? Eleşkirt'ten Görüldü
Hayvan Pazarları Beş Gün Açık Olacak
Doğubayazıt'ta 30 Kg Uyuşturucu Maddesi Ele Geçirildi
Kaymakam SARI Görev Başındaki Personeli Ziyaret Etti
Eleşkirt Kısıtlamaya Uyuyor
Başkan Yakut'un Bayram Mesajı
Başkan Tenekeci'nin Bayram Mesajı
http://www.gazeteoku.com/gazete-mansetleri.html
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ağrı )
Bugün
10°°C - 26°°C
Pazar
6°°C - 24°°C
Pazartesi
5°°C - 23°°C
Salı
7°°C - 23°°C
Namaz Vakitleri ( Ağrı )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

30 Mayıs 2020 Cumartesi
Great! The file uploaded properly. Now click the 'Verify my file' button to complete the process.
Röportajlar
Eleşkirt'te Hayati İnanç Rüzgarı Esti
Eleşkirt kaymakamlığı,ASTOP  ve Ağrı ibrahim çeçen üniversitesi tarafından davet edilen Yazar hayati inanç Eleşkirt ilçesi...
»
»
Tarihte Bugün
1876 - Türk Tarihinin en uğursuz olaylarından biri olan Sultan Abdülaziz'in tahttan indirilmesi ve sarayının yağma edilmesi Kısa bir süre sonra kendisi de öldürülmüştür.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Modül 1

https://twitter.com/eleskirtnet

sanalbasin.com üyesidir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
Haber sitemiz ağrı gazeteciler cemiyeti üyesidir.
0,09ms
google.com, pub-9571804635888040, DIRECT, f08c47fec0942fa0