Bugün - 9 Temmuz 2020 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.eleskirtnet.com Logo
Ağrı 28°°C
Haber Detayları

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” Tanıtım Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi“Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi Tanıtım Toplantısı” ve Pilot Üniversiteler İmza Törenine ev sahipliği yaptı.

AĞRI Haberi - 19 Şubat 2019 Salı - 16:17
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Dr. Fuat Oktay’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” tanıtım toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, il protokolü, YÖK yetkilileri, projedeki pilot üniversitelerin rektörleri, bölgedeki üniversite rektörleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Karabulut “Bugün giderek artan bir şekilde devam eden sanayileşme ve küreselleşme olgusu ile birlikte, insanlığın görülmemiş bir hızla yeni teknolojik gelişmelerle nanoteknoloji çağına gelmiş olması bir gerçektir.” dedi. “Günümüzde teknoloji, toplum içinde yaşam biçimimizi belirleyen en önemli faktörlerden biridir.” diyen Prof. Dr. Karabulut, konuşmasını şu şekilde sürdürdü, Dijital Dönüşüm, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kurulmasının akabinde, Teknolojinin sunduğu yeni imkânları en iyi şekilde kullanmayı amaçlayan, vizyonel projelere imza atan Yeni YÖK’ün Dijital Dönüşüm Projesi ile farklı bir boyuta ulaşmıştır.

Prof. Dr. Karabulut, “8 pilot üniversite Rektörümüzle çok uyumlu bir şekilde yürüttüğümüz bu projede ilk önce eğiticinin eğitimi kapsamında tüm öğretim elemanlarımıza Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminin sunduğu “Dijital Çağda Yükseköğretimde Öğrenme ve Öğretme” eğitimi verildi. Bu bahar döneminde ise Dijital Dönüşümde Öğrencinin Eğitimi kapsamında Dijital Okur-Yazarlık zorunlu ders olarak verilmeye başlandı. Bu projede emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla, muhterem YÖK başkanım ve üyelerinin önemli katkı ve destekleriyle, eğitim gönüllüsü Sayın İbrahim ÇEÇEN Beyefendinin Tıp Fakültesi binasının yapımını üstlenmesiyle, Tıp Fakültemizin, Mayıs 2018 tarihinde kurulduğunu ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında 21 Tıbbiyeli öğrenci ile eğitim öğretime başladığını gururla ifade etmek isterim.”diyen Prof. Dr. Karabulut, sözlerini şu şekilde sürdürdü,  “Türkiye’nin 21. yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşmasında diğer üniversiteler gibi üniversitemiz de önemli rol oynayacaktır. Gerek ülkemizin küresel güç olma,  gerekse 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için bilimsel araştırma faaliyetlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

 

Prof. Dr. Karabulut’un ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından projeye ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı.

Sunumun ardından konuşmalarını yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, projenin, 8 pilot üniversitede uygulanmaya başlandığını ve bu sayının tedricen artacağını belirterek konuşmasına başladı.Bu 8 üniversitede gün itibari ile 3 bin civarında akademisyenin dijital okur-yazarlık derslerini aldığını, 40 bin öğrenci de bu yarıyılda bu derse kayıt yaptırdığını ve bu yarıyıl tatilinde derslerini almaya başlayacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Saraç,“Üniversiteler, artık gerek öğrenciler gerek akademisyenler için küresel bazda bir rekabet ortamındadırlar. Dijital kapasite bu rekabette önde yarışabilmek için en önemli ögelerden biri olarak değerlendiriliyor.” diye konuştu.

Bir başka başlığın bilimsel yayınlara ve araştırma verilerine çevrimiçi (online) erişimin günümüzde bilim yapmanın, teknolojik yenilik yaratmanın, ekonomik ve insani gelişmenin en önemli koşulu haline geldiğini vurgulayan YÖK Başkanı, ”Yeni YÖK” olarak, açık erişim ve açık bilim konusunda da çalışmalar başlattıklarının altını çizdi.Ülkemizdeki bütün üniversitelerde uluslararası standartlarda açık akademik arşiv sistemlerinin kurulacağını ifade eden YÖK Başkanı Saraç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

YÖK olarak çalışmalarının temelinde önce insan faktörünün olması gerektiğinin bilinci ile hareket ettiklerini dile getiren Başkan Saraç, “sadece sosyal bilimlerde ve sanatta okuyan öğrencilerimizin değil, 8 milyonluk bu değerli beşeri sermayemizin tümünün, akademik bilginin yanında ruhlarına hitap edecek, fikir dünyalarını geliştirecek, zenginleştirecek edebiyat, tarih, sanat gibi alanlarda engin donanımlarla yetişmelerini sağlamayı da asla göz ardı etmemekteyiz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

YÖK Başkanı Saraç’ın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dijital dönüşüm ve yeni teknolojilerin ülkeye kazandırılmasında her zaman öncü olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını katılımcılara ileterek konuşmasına başladı.

Almanya'da Endüstri 4.0, Japonya'da Toplum 5.0, ABD'de 4. Devrim gibi adlar verilen bu dönemin ülkemizdeki karşılığı Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye olduğunu belirten Oktay, veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitimden bilişim teknolojilerine kadar her alanda kendi ayaklarımızın üzerinde durmak mecburiyetinde olduğumuzun altını çizdi.

Bu sorumlulukların bilinciyle tüm bu süreçlerin gerektirdiği mevzuat çalışmalarını da yaparak, ülkemizin dijitalleşme standartlarını belirlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Dünya Ekonomik Forumu'nun hesaplarına göre gelecek 10 yılda dijitalleşmenin, dijital dönüşümün ekonomiye etkisi yaklaşık 100 trilyon dolar tutarında olacak. Bu çerçevede, Türkiye'nin dönüşüm alanında rekabetçi konuma gelmesi için tam bir seferberlik halinde yerli ve milli teknolojileri geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu gayretlerde üniversitelerin öncü rol üstlenmeleri ve önden gitmeleri gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

E-Devlet sisteminin 41 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaştığını söyleyen Fuat Oktay, bugün itibariyle 511 kurumun 4 bin 261 işleminin e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebildiğini katılımcılarla paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da katılımıyla, projenin ilk olarak doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinden seçilen sekiz pilot üniversitede uygulanmasını içeren protokollerin ilgili üniversite rektörleri tarafından imzalandığı tören gerçekleştirildi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:Ağrı, İbrahim, Çeçen, Üniversitesi“Yükseköğretimde, Dijital, Dönüşüm, Projesi, T,
Kaynak / Editör:

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer AĞRI Haberleri
Ağrı Belediyesi Asfalt Çalışmalarına Hız Verdi
Gazeteci Karip Kardeşlerin Acı Günü
Ağrı’da “eTwinning Bilgilendirme Toplantısı” Yapıldı

Ağrı’da “eTwinning Bilgilendirme Toplantısı” Yapıldı
Efsanelerin zirvesi Ağrı Dağı’na yolculuk zamanı
Ağrı’ya 10 yataklı yanık ünitesi
Ağrı KYK Yurtları Öğrenciler İçin Hazırlanıyor
Ağrı Devlet Hastanesi Üniversite Hastanesi Statüsü Kazandı
Diğer Başlıklar

Tiyatro Gösterimi “Oz Büyücüsü“ Eleşkirt'te
AĞRI GENELİNDE MASKE TAKMAM ZORUNLU HALE GELDİ
KAYMAKAM SARI’ DAN BÜYÜK VEFA ÖRNEĞİ
Ağrı Belediyesi Asfalt Çalışmalarına Hız Verdi
Gazeteci Karip Kardeşlerin Acı Günü
ELEŞKİRT'TE İKİ AYRI VEFAT HABERİ
ELEŞKİRT'TE İKİ AYRI VEFAT HABERİ
Ağrı’da “eTwinning Bilgilendirme Toplantısı” Yapıldı
“Vefa Sosyal Destek Grubunun“ Pandemi Sürecindeki Çalışmaları
Eleşkirt'te iki ayrı vefat haberi
http://www.gazeteoku.com/gazete-mansetleri.html
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Ağrı )
Bugün
9°°C - 28°°C
Cumartesi
9°°C - 26°°C
Pazar
8°°C - 26°°C
Pazartesi
6°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Ağrı )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

11 Haziran 2020 Perşembe
Great! The file uploaded properly. Now click the 'Verify my file' button to complete the process.
Röportajlar
Eleşkirt'te Hayati İnanç Rüzgarı Esti
Eleşkirt kaymakamlığı,ASTOP  ve Ağrı ibrahim çeçen üniversitesi tarafından davet edilen Yazar hayati inanç Eleşkirt ilçesi...
»
»
Tarihte Bugün
1783 - Kırım Hanlığı'nin çöküşü
1401 - Emir Timur Bağdat'a girdi.
1452 - Rumelihisarı inşa edildi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Modül 1

https://twitter.com/eleskirtnet

sanalbasin.com üyesidir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
Haber sitemiz ağrı gazeteciler cemiyeti üyesidir.
0,11ms
https://analytics.google.com